EDUKACJA RZECZPOSPOLITEJ OD XVI DO XVIII WIEKU

Stanisław Jurkowski

Ur. brak danych
Zm. 05.06.1669

Dane rodziców

Brak danych.

Wychowanie i wykształcenie

Etapy kariery dot. edukacji

W 1626 roku został mistrzem sztuk wyzwolonych Akademii Krakowskiej. Następnie został guwernerem w podróży zagranicznej (m.in. w Rzymie, Pizie) książat Izydora i Konstantego Ostrogskich. Odbył studia w Paryżu i Lowanium.

Po powrocie do kraju był profesorem wymowy w Kolegium Lubrańskiego w Poznaniu. W 1633 roku przeszedł do Szkół Nowodworskiego, następnie na wydział filozoficzny.

W 1642 roku odbył ponowną podróż do Rzymu, gdzie uzyskał doktorat teologii. W 1644 roku dostał się na wydział teologiczny, gdzie w 1649 roku nostryfikował swój doktorat rzymski.

Był nauczycielem Marka i Jana Sobieskich w Akademii Krakowskiej w 1644 roku. W 1659 roku został rektorem i podkanclerzem Akademii Krakowskiej

Fakty z życia osobistego

Żył w XVII wieku.


Bibliografia

Przedmiotowa

  1. H. Barycz, Rzecz o studiach w Krakowie dwóch generacji Sobieskich, Kraków-Wrocław, 1984.

I RP edu

O projekcie

Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.

© 2024 Polskie Towarzystwo Historyczne. Wykonanie ecomme.pl