Justynian Hylzen (zm. 1778)
Katarzyna Działyńska
Po śmierci obu rodziców znajdował się pod opieką babki Konstancji z Platerów Hylzenowej. Pod jej okiem odebrał „edukację podług jego talentów i kompleksji oraz stanu zdrowia”. Co najmniej od 1787 roku miał domowego guwernera, którym był nieznany z imienia duchowny. Po nim uczył się pod okiem francuskiego metra, niejakiego pana D’O.
Zgodnie z rodową tradycją Hylzenów, około 1788 roku Idzi udał się w podróż edukacyjną. Razem z preceptorem – szwajcarskim pułkownikiem Silvestre de Bellonsem – udał się do Konfederacji Szwajcarskiej, co być może wiązało się z kuracją w jednym z tamtejszych zdrojów. Będąc w Szwajcarii, najwięcej przebywał w Genewie. Tam z bliska przyglądał się mobilizacji mieszczan i żołnierzy wywołanymi Wielką Rewolucją Francuską oraz zajęciu przez wojska francuskie stolicy Księstwa Sabaudii–Piemontu – Chambéry. Około 1791 roku powrócił do kraju.
W 1796 roku wziął ślub z Marią Brzostowską, córką kasztelana połockiego Roberta oraz Anny Plater, siostry kanclerza Kazimierza Konstantego. Ich związek był fikcją, gdyż Idzi był niepełnosprawny umysłowo. W dniu 7 maja 1800 roku doszło do anulowania małżeństwa. Po upadku z konia Idzi zmarł w 1800 roku, pochowany został w kościele w Dagdzie.
Żył w XVIII wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.