Jan Andrzej Młocki
Został guwernerem młodych synów kanclerza koronnego Stanisława Antoniego Szczuki (zm. 1710). Po jego śmierci edukacją synów kierowała matka Konstancja Maria Szczuczyna z Potockich i to ona zatrudniła Młockiego jako ochmistrza i wychowawcę swoich synów. Marcin Leopold i Jan Kanty Szczukowie kształcili się pod nadzorem Młockiego w kraju i za granicą. W 1712 roku wyjechali na roczne nauki do Pragi, a następnie powrócili, aby studiować na Akademii Krakowskiej. Po rocznym kursie na dłużej zatrzymali się w Częstochowie, gdzie pobierali lekcje od paulinów. Kształcili się wówczas przez dwa lata w zakresie retoryki, logiki, dialektyki i arytmetyki. Kolejny rok spędzili ponownie w czeskiej Pradze. W 1717 roku bawili na dworze królewskim w Dreźnie. Podróż zakończyło dwuletnie zwiedzanie Europy – ziem niemieckich, Holandii, Niderlandów Południowych, Anglii, Francji i Italii. Niezwykle cennym źródłem dla poznania szczegółów edukacji młodych Szczuków jest bogaty zbiór listów-raportów, wysyłanych przez Młockiego do matki swoich podopiecznych (1712-1719).
Pochodził ze średniej szlachty mazowieckiej. Zapewne był synem Jana Andrzeja, podczaszego płockiego i być może bratem Kacpra.
Sprawował kilka urzędów. Był stolnikiem wyszogrodzkim, a od 1724 roku podczaszym bracławskim. Był też sekretarzem królewskim (sekretarzem pieczęci). W 1733 roku podpisał elekcję z województwem płockim.
Żył w XVII-XVIII wieku.
I RP edu
Projekt „Społeczne i kulturowe uwarunkowania edukacji w Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (nr rejestracyjny 2bH 15 0122 83), realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016–2019, ma na celu ukazanie idei edukacyjnych i programów kształcenia oraz instytucji związanych z edukacją w kontekście przemian społecznych i kulturowych dokonujących się w Europie i Rzeczypospolitej doby nowożytnej.